MOTOR / HAVA FİLTRESİ
Hava filtresi motora uygulanacak en basti modifiye elemanıdır. Şimdi bu elemanı biraz inceleyelim.
Motor ne kadar rahat hava alırsa o kadar rahat çalışır, böylece güç artar.
Otomobillerde hava filitresi kutu içi diye tabir edilen şekilde bulunur. Motorun yanında hemen dikkati çeken bu kutunun içinde filitre bulunur. Kutudan çıkan borunun bir ucu hava girişine, bir ucu motora bağlıdır. Kağıttan imal edilmiş olan bu filitre yeterince havanın geçmesine izin vermez. Piyasada rahatlıkla bulunan utu içi yağlı filitreler performansı arttıracaktır. Bu filitreleri tercih edenler genellikle açık filitrelerin çıkardığı sesten memnun olmayanlardır. Çünkü açık filitreden hava geçerken inanılmaz ses çıkar ve aracın sesi bir Ferrariye benzer. Tabii performansa katkısı ancak 3 - 5 HP dir. Açık hava filitreleriyle uzun yola çıkmak tam bir işkencedir. Şehir içinde ise çıkan ses sizin sürüş zevkinizi doldurur.

Nasıl takılır?

Kutu içi filitreler eğer aynı boyda varsa veya sizin arabanız için özel olarak üretilmişse çok kolaydır. Eski filitre kutudan çıkar yenisi konur.
Açık filitrelerde ise durum biraz karışıktır. Kutu ortadan kaldırılıp yeni filitre takılır, ancak bazı durumlarda filitre bu bölümde yeterli havayı alamaz ve motor hararet yapmaya başlar, eğer sıcaktan etkilenmeyecek bir boru ile motorun ön bölümüne ulaştırılırsa hava kanallarından taze hava ile beslenecek ve verimli çalışacaktır.

Zararı var mıdır?

Performans filitreleri düşük devirlerde güç kaybına neden olurlar. 

Yararı var mıdır ?

Motor rahat nefes alır böylece güç artar, fakir karışım oluşacağından benzin tüketiminde azalma olabilir. Güzel bir sesi vardır.

Fiyat:

K&N Direk Hava Filtresi:
~150 DM 
K&N Kutu İçi Filtre: ~200 DM 
Eafy Direk Hava Filtresi: ~90 DM
Eafy Kutu İçi Filtre: ~80 DM
Kingdragon Kutu içi Filitre: ~150 DM
Kingdragon Direk Hava Filitresi: ~100 DM
                                                                       yukarıya çık

                                                                             GERİ